A "Szívünk háza"-projekt© szeretetelvű komplex önismereti személyiségfejlesztő program.
szeretet, szerelem; önszervezés; Buddha; misszió; függőségeink; Szabadidomítás (Lovak és emberek);
ajánljuk; azonnali segítség; képtár; kapcsolat; támogatóink; kutatás regisztráció nélkül; adatvédelem
A "Szívünk háza"-projekt© szeretetelvű komplex személyiségfejlesztő önismereti program és kutatás a Szellemi Tulajdon Nemzeti (Szabadalmi) Hivatalában nyilvántartva. (Y1500649/3; 004339) 2014. 12. 15.

Programjainkról a 30/960-4825-ös telefonszámon érdeklődhetsz.

Alvás

Felnőtt életünk egyharmadát töltjük alvással, mely a közhiedelemmel ellentétben nagyon is aktív folyamat: szervezetünkben ilyenkor zajlanak a legfontosabb regenerációs folyamatok, melyeket követően felkészülünk a másnapi fizikai és szellemi feladatokra. A jó alvás nem csupán a munkahelyi vagy az iskolai teljesítményünket befolyásolja, hanem egészségünk egyik legfontosabb alapfeltétele.


Álmatlan éjszakák

Álmatlanul áthánykolódott éjszakák, kialvatlanság, a nappalokra ránehezedő álmosság - sokak számára bizonyára ismerős panaszok, melyek hátterében civilizációs létünk egyik jól ismert kártevője, az inszomnia, más néven az álmatlanság bújik meg, ami kezdetben kialvatlansághoz, később állandósuló nappali panaszokhoz vezet.


Az alvás szerkezete

Az alvás 90-120 perces alvásciklusokból épül fel, melyek négyszer-ötször ismétlődnek egy éjszaka folyamán. Az alvásciklusokon belül két alvástípus, a NREM (szemmozgás nélküli) és a REM (gyors szemmozgásos) alvás váltakozik olyan szigorú sorrendben, hogy ha azelőtt ébresztünk fel valakit, hogy az ébredésre leginkább alkalmas REM-fázisban járna, az agy néhány pillanat alatt végigfuttatja a megelőző fázisokat is.



Alvászavarok

Fáradtabban ébred fel, mint ahogy lefeküdt, pedig átaludta az éjszakát? Napközben is szinte bármikor el tudna aludni, netán többször ellenállhatatlanul el is alszik hosszabb-rövidebb időre? Egyre nehezebben tud koncentrálni és egyre gyakrabban felejt el dolgokat? Netalán a hálótársa arra panaszkodik, hogy olyan hangosan horkol, hogy lehetetlen Ön mellett aludni? Számos olyan alvászavar létezik, amely a felsorolt tüneteket okozhatja.

Női alvászavarok

A férfiak és nők közötti különbségek a szervezet elváltozásival kapcsolatban is tetten érhetők, s mára az alváskutatók is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a női szervezetre jellemző sajátos alvásmintákra, alvászavarokra és a nők változó alvásigényére.

Horkolás

A horkolás, bár meglehetősen zavaró hangjelenség, önmagában nem feltétlenül jelent veszélyt. Azonban ha hangos, egyenetlen horkantásokkal és légzéskihagyással társul, az éjszakai szívinfarktust és stroke-ot is okozó alvási apnoe szindrómára kell gyanakodni.

Nyugtalan láb szindróma

A nyugtalan láb szindróma az egyik leggyakoribb fel nem ismert alvásbetegség. Legfőbb tünete a végtagokban, főleg a lábakban érzett kellemetlen, nehezen leírható diszkomfort érzés, ami nem csak az elalvást, de a nappalokat is jelentősen megnehezíti.

Narkolepszia

A váratlan alvásrohamokkal, átmeneti bénultsággal, hallucinációkkal járó narkolepszia a legnehezebben diagnosztizálható alvászavar, ami gyakran évtizedekig okoz nagyon kellemetlen tüneteket.

Alvási apnoe szindróma

Az alvási apnoe szindróma a leggyakoribb alvásfüggő légzészavar, amely a garat alvás alatti ismételt elzáródása következtében alakul ki. A betegség hátterében lévő garatelzáródás kizárólag alvás, illetve szendergés közben alakul ki.

Inszomnia

A háziorvosi gyakorlatban a leggyakoribb alvással kapcsolatos panasz minden bizonnyal az álmatlanság (inszomnia), hiszen a legóvatosabb becslések szerint is a népesség minimum egyharmada szenved álmatlanságban (bizonyos vizsgálatokban a népesség 65-66 %-át találták érintettnek).


Gyógyítás és terápia

Az alvászavarok gyógyításához ma már számos lehetőség áll a gyógyulni vágyók és az alvásszakértő orvosok rendelkezésére. Míg az alvás átmeneti jellegű zavaránál sok esetben az alváshigiénés szabályok betartása vagy enyhe altató szerek rövid távú alkalmazása is elegendő lehet, a több hónapja fennálló alvászavarok esetében a szakorvos a műszeres alvásvizsgálatot követően határozza meg a megfelelő gyógyszeres vagy műszeres terápiát, mellyel a legtöbb ismert alvászavar gyógyítható.

Rádiófrekvenciás lágyszájpad plasztika

A horkolás rádiófrekvenciás sebészettel is orvosolható. A beavatkozás során helyi érzéstelenítéssel elektródát szúrnak a nyálkahártya alá, majd 20-30 másodpercig rádiófrekvenciás impulzust alkalmaznak. Hatására a lágyszájpad feszesebb lesz, a horkolás pedig jelentősen csökken.

Lézeres lágyszájpad műtétek

A horkolás hátterében gyakran a lelógó, nem ritkán a nyelvig lecsüngő nyelvcsap, valamint a vitorlaszerűen lebegő, fellazult izomzatú lágyszájpad áll. Súlyos fokú alvási apnoe szindróma kizárása esetén műtéti eljárással megszüntethető a hangos horkolás.

CPAP és BiPAP terápia

Az obstruktív alvási apnoe szindróma, azaz a hangos horkolással kísért légzéskimaradás leghatékonyabb kezelési módja a pozitív légúti nyomás terápia, az úgynevezett CPAP terápia (Continuous Positive Airway Pressure therapy).


Intézmények

Az alvásbetegségeket a kifejezetten erre specializálódott gyógyító intézményekben, az alváslaboratóriumokban és az alvásközpontokban diagnosztizálják és kezelik. A betegek ma már egyaránt választhatnak az OEP által finanszírozott vagy a térítéses magánellátást nyújtó intézmények között. Az alvascentrum.hu által ajánlott és bemutatott alvásközpontok mindegyike rendelkezik az Európai és Magyar Alvástársaságok magas szintű szakmai színvonalat biztosító nemzetközi minősítő tanúsítványával.

SomnoCenter Szeged Alvászavar Központ - Térítéses magán ellátás


SomnoCenter Alvászavar Központok országos hálózatának kiemelt tagjaként 2007 óta várja az alvásbetegségben szenvedőket. A II. Kórház területén modern körülmények között működő alvásközpontban a hatékony terápiás gyakorlatot magasan képzett, az alvászavarok gyógyításában több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakorvosok végzik.

SomnoCenter Pécs Alvászavar Központ -Térítéses magán ellátás

Országos hálózat tagjaként 2012 óta várja az alvásbetegségben szenvedőket. A nyugat-európai követelményeknek minden szempontból megfelelő modern körülmények között működő alvásközpontban a hatékony terápiás gyakorlatot magasan képzett, az alvászavarok gyógyításában több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakorvosok garantálják.

Debreceni Egyetem Neurológiai Klinika, Alváslaboratórium - OEP finanszírozott

A világszínvonalú berendezésekkel felszerelt klinika 6 felszerelt ággyal várja az évi 1500-2000 beteget. Alváslaboratóriumban valamennyi ma ismert alvászavar kivizsgálására és kezelésére van lehetőség.

Pécsi Tudományegyetem Neurológiai Klinika, Alvásdiagnosztikai és Terápiás Laboratórium - OEP finanszírozott

Az alváslaboratórium 2000 óta működik (egyre bővülő eszközparkkal és kapacitással) a pécsi Neurológiai Klinikán, a városközpontban, ahol bár könnyen megközelíthető, mégis kellemes, csendes környezetben helyezkedik el.

Honvédkórház Neurológiai Osztály Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központ, Budapest - OEP finanszírozott

Jelenleg az ország vezető alváslaboratóriumaként számontartott központ, tevékenysége felöleli az alvásgyógyítás teljes spektrumát. Lehetőség van valamennyi ma ismert alvászavar kivizsgálására és kezelésére. Az itt folyó szakmai tevékenység nemzetközileg ismert, elismert.

Somnocenter Budapest - Térítéses magán ellátás

A 2015 februárjától vadonatúj, megújult környezetben működő, modern alvásközpontban a hatékony terápiás gyakorlatot magasan képzett, az alvászavarok gyógyításában több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakorvosok, a vizsgálati eredmények pontosságát és megbízhatóságát a csúcsminőségű műszerek garantálják (PHILIPS Respironics).


Forrás: http://alvascentrum.hu