Az 1980-as évektől szervezek programokat, klubfoglalkozásokat gyerekeknek, fiataloknak a SZERETET jegyében, ahol eleinte a KORTÁRSSEGÍTÉS1 volt meghatározó. (Ifivezetői2, úttörővezetői3 és klubvezetői tapasztalataink szerint a gyermekek több, mint 50%-ánál lehetett veszélyeztetettség előjeleit felismerni). Együttműködő szakemberekkel sokszor kaptunk családi bántalmazásokkal és egyéb élethelyzetekkel kapcsolatosan segítségkérést.
1Mi is az a kortárssegítés? - A kortárssegítők olyan fiatalok, akik mellérendelt szerepből, a velük egykorú társaiknak igyekeznek segítséget nyújtani, sokszor a híd szerepét betöltve, a fiatalok és a szakemberek között.
2Ifivezető: általános iskolát végzett, az úttörőmozgalmat kedvelő, sokszor vezetői feladatot vállaló, jól képzett ifjú vezető, többnyire középiskolás, ifjúmunkás, pedagógusjelölt.
3Úttörővezető: többnyire pedagógus végzettségű és politikailag képzett felnőtt személy, aki bizonyos időszakokban munkaköri kötelességként, máskor önkéntesen vállalt rajvezetői, csapatvezetői feladatokat az úttörőcsapatban, vagy területi szerveknél.
Az 1990-es évek elejéig a kortárssegítőként szerzett tapasztalatok, gyermekvédelmi, ifjúságvédelmi, drogprevenciós, illetve segítő tanulmányaim kezdtek meghatározni. 1989-ben, a rendszerváltozással, a szociális szakmák legalizálódtak, megindultak a felsőfokú szociális képzések, elsőként 1989-ben Szekszárdon az általános szociálismunkás-képzés4, majd Pécsett 1991-ben. 1990-ben kialakították az ún. soproni minimumkövetelményeket, a szociálismunkás-képzés tananyagát, standardjait.
4A szociális munka fogalma: A szociális munka az alkalmazott társadalomtudományok közé sorolt professzionális segítő tevékenység, amely elősegíti a társadalmi fejlődést; az egyének, csoportok, közösségek működésének javítását, helyreállítását, problémáinak megoldását. Segíti a hatalomtól megfosztottak hatalomban való részesedését, a nagyobb társadalmi jólét és jól-lét elérését, amelyhez igyekszik kedvezőbb társadalmi feltételeket teremteni. Az emberi jogok és a társadalmi igazságosság, esélyegyenlőség elvei alapvetőek a szociális munkában. A szociális munka az egyén és a környezete közötti kölcsönhatásokkal foglalkozik. Feladata, hogy képessé tegye az embereket lehetőségeik minél teljesebb kiaknázására, javítsa az életszínvonalukat, és megelőzze és kezelje a hibás működést, a devianciát. A szociális munkások a változás előmozdítói a társadalom és az egyén, a család és a szűkebb közösség életében. A szociális munka az értékek, elméletek és a gyakorlat egymással szorosan összekapcsolódó rendszere.
A rendszerváltás után kialakult hajléktalansággal lettem a Magyar Vöröskereszt Budapesti Vezetősége Szociális Információs Szolgálat (SZISZ) iroda munkatársa, majd az iroda vezetője, és a HUMANITÁS Bűnmegelőzést és Társadalmi Beilleszkedést Segítő Társaság IFJÚSÁGVÉDELMI CSOPORT-jának egyik alapítója. A városligeti Petőfi Csarnok Ifjúsági Szabadidőközpont (Nyitás: 1985. április 27. - Zárófesztivál: 2015. szeptember 18-20.) igazgatója, Lehel László kiemelt figyelmet fordított a HUMANITÁS Ifjúságvédelmi Csoportunk munkásságára, szinte minden kisebb-nagyobb ifjúsági rendezvényen jelen voltunk ifjúságvédelmi és drogprevenciós tevékenységünkkel. 1992-ben szerveztük meg a No Drog! Ne veszítsd el a fejed! 24 órás drogprevenciós projektet a Városligetben, a Petőfi Csarnokban és környékén. Rengeteg szakmai, szervezési segítséget kaptunk a PeCsa vezetőjétől és munkatársaiktól: Lehel László igazgatótól, Nádor Katalin művelődésszervezőtől, és a résztvevő partnerszervezeteinktől: Budapest Fővárosi Önkormányzat, Rendőrség, Mentőszolgálat, Tűzoltóság, Polgári Védelem; Nemzeti Egészségvédelmi Intézet (Dr. Buda Béla), illetve drogambulanciáktól.
Később a Fővárosi Gyermek-, és Ifjúságvédő Intézet (GYIVI) Utcai gondozó szolgálatánál dolgoztam szociális munkásként.
1995-ben a PMI (Prevenciós és Marketing Iroda) Kft. cégtulajdonosaival Juhász Józseffel és Juhászné Végh Edittel kidolgoztuk a "Marc & Corine" A Gyermekek Védelméért - gyermekvédelmi hálózat alapjait az 1992-es belgiumi Dutroux-ügy kirobbanásakor alakult Marc és Corine Hálózat mintája felhasználásával. (Hivatkozás és almenü: Harc a pedofil maffia ellen - Hack Márta írása)
2006-ban elkészült a Gyermekvédelem Magyarországon c. elemzés
Példaképeim és/vagy tanítóim, illetve útmutatóim voltak:
Magyar Vöröskereszt részéről többek között Dr. Morzsányi Éva, Török László, Béki Mária; Csizmár Klára
a HUMANITÁS Bűnmegelőzést és Társadalmi Beilleszkedést Segítő Társaság elnöksége (Dr. Pál László), akik lehetővé tették a HUMANITÁS Ifjúságvédelmi Csoport létrejöttét, amelyben Szabados György teológus és felesége, Szabados Ági vezetésével működött az S. O. S. Lelkisegély szolgálat telefonon és levélben a Csokonai Művelődési Ház (1153 Eötvös utca 64-66.) Tóth Lajos népművelő vezetőjének támogatásával.
Dr. Pál László professzor, szociológus, a neveléstudományok doktora, kandidátusa, a Magyar Tudományos Akadémia örökös tagja
Dr. Buda Béla pszichiáter, pszichoterapeuta és addiktológus, Nemzeti Drogstratégia
Dr. Gerevich József pszichiáter főorvos, addiktológus
Lehel László népművelő. A Petőfi Csarnok Ifjúsági Szabadidőközpont intézményének felépítője, szellemiségének megálmodója és megvalósítója. Szakmai munkásságára a nyitottság, a kreativitás, a színvonalas szakmai munka iránti elkötelezettség, az emberség és a kollégák segítése volt jellemző. Megkülönböztetett felelősséget érzett a felnövekvő generációk iránt. Magas színvonalú szakmai tevékenységét a közművelődési szakmában mindenki elismerte. Munkásságáért elnyerte - többek között - a Magyar Köztársaság Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést. Ragyogó pályaívét 2003-ban bekövetkezett halála törte ketté.
Dr. Talyigás Katalin szociológus, A szociális munka elmélete és gyakorlata c. tankönyvek szerkesztője
Szalai Júlia (Budapest, 1948. január 30. - 2022. november 21.) magyar szociológus, egyetemi oktató, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja. Kutatási területe a szociálpolitika története, a posztszocialista jóléti és elosztási rendszerek, a szegénység történeti formái, valamint a romák és a nők helyzete a társadalomban.
Pik Katalin - A szociális munka története Magyarországon (1817-1990)
Gyuris Tamás Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI)
Topolánszky Ákos a Református Egyház lelkésze; szociológus és kábítószerügyi szakértő
Ferge Zsuzsa Széchenyi-díjas szociológus, kutató, ELTE tanára, MTA Gyermekszegénység Elleni programiroda vezetője