A "Szívünk háza"-projekt© szeretetelvű komplex önismereti személyiségfejlesztő program.
A "Szívünk háza"-projekt© szeretetelvű komplex személyiségfejlesztő önismereti program és kutatás a Szellemi Tulajdon Nemzeti (Szabadalmi) Hivatalában nyilvántartva. (Y1500649/3; 004339) 2014. 12. 15.
Programjainkról a 30/960-4825-ös telefonszámon érdeklődhetsz.


Az 1980-as évektől szervezek programokat, klubfoglalkozásokat gyerekeknek, fiataloknak a SZERETET jegyében, ahol eleinte a KORTÁRSSEGÍTÉS1 volt meghatározó. (Ifivezetői2, úttörővezetői3 és klubvezetői tapasztalataink szerint a gyermekek több, mint 50%-ánál lehetett veszélyeztetettség előjeleit felismerni). Együttműködő szakemberekkel sokszor kaptunk családi bántalmazásokkal és egyéb élethelyzetekkel kapcsolatosan segítségkérést.

1Mi is az a kortárssegítés? - A kortárssegítők olyan fiatalok, akik mellérendelt szerepből, a velük egykorú társaiknak igyekeznek segítséget nyújtani, sokszor a híd szerepét betöltve, a fiatalok és a szakemberek között.

2Ifivezető: általános iskolát végzett, az úttörőmozgalmat kedvelő, sokszor vezetői feladatot vállaló, jól képzett ifjú vezető, többnyire középiskolás, ifjúmunkás, pedagógusjelölt.

3Úttörővezető: többnyire pedagógus végzettségű és politikailag képzett felnőtt személy, aki bizonyos időszakokban munkaköri kötelességként, máskor önkéntesen vállalt rajvezetői, csapatvezetői feladatokat az úttörőcsapatban, vagy területi szerveknél.


Az 1990-es évek elejéig a kortárssegítőként szerzett tapasztalatok, gyermekvédelmi, ifjúságvédelmi, drogprevenciós, illetve segítő tanulmányaim kezdtek meghatározni. 1989-ben, a rendszerváltozással, a szociális szakmák legalizálódtak, megindultak a felsőfokú szociális képzések, elsőként 1989-ben Szekszárdon az általános szociálismunkás-képzés4, majd Pécsett 1991-ben. 1990-ben kialakították az ún. soproni minimumkövetelményeket, a szociálismunkás-képzés tananyagát, standardjait.

4A szociális munka fogalma: A szociális munka az alkalmazott társadalomtudományok közé sorolt professzionális segítő tevékenység, amely elősegíti a társadalmi fejlődést; az egyének, csoportok, közösségek működésének javítását, helyreállítását, problémáinak megoldását. Segíti a hatalomtól megfosztottak hatalomban való részesedését, a nagyobb társadalmi jólét és jól-lét elérését, amelyhez igyekszik kedvezőbb társadalmi feltételeket teremteni. Az emberi jogok és a társadalmi igazságosság, esélyegyenlőség elvei alapvetőek a szociális munkában. A szociális munka az egyén és a környezete közötti kölcsönhatásokkal foglalkozik. Feladata, hogy képessé tegye az embereket lehetőségeik minél teljesebb kiaknázására, javítsa az életszínvonalukat, és megelőzze és kezelje a hibás működést, a devianciát. A szociális munkások a változás előmozdítói a társadalom és az egyén, a család és a szűkebb közösség életében. A szociális munka az értékek, elméletek és a gyakorlat egymással szorosan összekapcsolódó rendszere.

A rendszerváltás után kialakult hajléktalansággal lettem a Magyar Vöröskereszt Budapesti Vezetősége Szociális Információs Szolgálat (SZISZ) iroda munkatársa, majd az iroda vezetője, és a HUMANITÁS Bűnmegelőzést és Társadalmi Beilleszkedést Segítő Társaság IFJÚSÁGVÉDELMI CSOPORT-jának egyik alapítója. A városligeti Petőfi Csarnok Ifjúsági Szabadidőközpont (Nyitás: 1985. április 27. - Zárófesztivál: 2015. szeptember 18-20.) igazgatója, Lehel László kiemelt figyelmet fordított a HUMANITÁS Ifjúságvédelmi Csoportunk munkásságára, szinte minden kisebb-nagyobb ifjúsági rendezvényen jelen voltunk ifjúságvédelmi és drogprevenciós tevékenységünkkel. 1992-ben szerveztük meg a No Drog! Ne veszítsd el a fejed! 24 órás drogprevenciós projektet a Városligetben, a Petőfi Csarnokban és környékén. Rengeteg szakmai, szervezési segítséget kaptunk a PeCsa vezetőjétől és munkatársaiktól: Lehel László igazgatótól, Nádor Katalin művelődésszervezőtől, és a résztvevő partnerszervezeteinktől: Budapest Fővárosi Önkormányzat, Rendőrség, Mentőszolgálat, Tűzoltóság, Polgári Védelem; Nemzeti Egészségvédelmi Intézet (Dr. Buda Béla), illetve drogambulanciáktól.

Később a Fővárosi Gyermek-, és Ifjúságvédő Intézet (GYIVI) Utcai gondozó szolgálatánál dolgoztam szociális munkásként.

1995-ben a PMI (Prevenciós és Marketing Iroda) Kft. cégtulajdonosaival Juhász Józseffel és Juhászné Végh Edittel kidolgoztuk a "Marc & Corine" A Gyermekek Védelméért - gyermekvédelmi hálózat alapjait az 1992-es belgiumi Dutroux-ügy kirobbanásakor alakult Marc és Corine Hálózat mintája felhasználásával. (Hivatkozás és almenü: Harc a pedofil maffia ellen - Hack Márta írása)

2006-ban elkészült a Gyermekvédelem Magyarországon c. elemzés

2014-ben bejegyeztettem a "Szívünk háza"-projekt© szeretetelvű komplex személyiségfejlesztő önismereti programot és kutatást a Szellemi Tulajdon Nemzeti (Szabadalmi) Hivatalában. (Nyilvántartva: Y1500649/3; 004339)

Gondolkodásomat, segítő munkámat -mai napig- az önzetlen (feltétel nélküli) SZERETET határozza meg, azaz Agapé ("önkiürítő vagyis isteni szeretet").

A "Szívünk háza"-projekt© szeretetelvű komplex önismereti személyiségfejlesztő program szociális, egészségügyi, és oktatási területen dolgozó szakemberek több, mint 30 éves, ifjúsági munkában szerzett tapasztalata alapján alakult ki, és politikától és vallástól független önkéntes segítők közössége. (A Civil törvény a 2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról* 2. § 6. bekezdése alapján CIVIL TÁRSASÁG meghatározás formájában működünk. ("A civil társaság létrehozása nem igényel bírósági, vagy hatósági bejegyzést, regisztrációt. Az alapító tagok egy társasági szerződésben megjelölik a célokat, az együttműködés formáját, a társaság szervezetét és képviseletét. Nincs formai kényszer, a szerződés meglehetősen szabadon alakítható. Az elvárás csak annyi, hogy a társaság célja ne gazdasági cél legyen, és legyen egy ügyvivő tag. A jogi személyiség hiányából következően a tagok vagyoni felelőssége egyetemleges." forrás: http://nonprofit.hu/tudastar/civil-tarsasag-mi-az)


Példaképeim és/vagy tanítóim, illetve útmutatóim voltak: